esejepg.pl

Eseje Paula Grahama przetłumaczone na język polski.

Szczyt mojej listy rzeczy do zrobienia

Oryginał: The Top of My Todo List, Kwiecień 2012
Tłumaczenie: Joanna Kmiecik Styczeń 2013
Korekta: Jacek "TeMPOraL" Złydach

Pielęgniarka pracująca w opiece paliatywnej nazywana Bronnie Ware zrobiła listę największych żalów umierających. Jej lista wydawała się wiarygodna. Mogłem sam zobaczyć – mogę sam zobaczyć – że robię co najmniej 4 z tych 5 błędów.

Jeśli musiałbyś skompresować je do jednej rady, to mogłoby nią być: nie bądź trybikiem w maszynie. 5 żalów tworzy portret postmodernistycznego człowieka, który kurczy się do kształtu pasującego do okoliczności, w których się znajduje, a potem kręci się posłusznie, aż nie przestanie.

Alarmujące jest to, że błędy, które powodują te żale są błędami przeoczenia. Zapominasz o swoich marzeniach, ignorujesz swoją rodzinę, tłumisz swoje uczucia, zaniedbujesz swoich przyjaciół i zapominasz być szczęśliwym. Błędy przeoczenia są szczególnie niebezpiecznym rodzajem błędów, ponieważ robisz je domyślnie.

Chciałbym uniknąć robienia takich błędów. Ale jak uniknąć błędów, które robi się domyślnie? Idealnie przekształcasz swoje życie tak, żeby miało inne ustawienia domyślne. Ale zrobienie tego w całości może nie być możliwe. Tak długo jak te błędy zdarzają się przez zaniedbanie, prawdopodobnie musi być Ci przypominane, żebyś ich nie robił. Odwróciłem więc 5 żalów, dostarczając listę 5 nakazów

Nie ignoruj swoich marzeń; nie pracuj za dużo; mów co myślisz; pielęgnuj przyjaźnie; bądź szczęśliwy
którą później umieściłem na szczycie pliku, którego używam jako listy rzeczy do zrobienia.

Dyskusja

comments powered by Disqus