esejepg.pl

Eseje Paula Grahama przetłumaczone na język polski.

Renesans Sprzętu

Oryginał: The Hardware Renaissance, Październik 2012
Tłumaczenie: Jacek "TeMPOraL" Złydach Styczeń 2013
Korekta: Joanna Kmiecik

Jedną z zalet wczesnej, szerokiej koncentracji Y Combinatora jest to, że widzimy trendy wcześniej niż większość innych ludzi. A jednym z najbardziej rzucających się w oczy trendów ostatniej serii startupów była pokaźna liczba tych pracujących nad sprzętem. Spośród 84 firm, 7 robiło sprzęt. I całościowo, radziły sobie lepiej niż pozostałe firmy, które nie zajmowały się sprzętem.

Oczywiście firmy te napotkały opór ze strony inwestorów. Inwestorzy mają głęboko zakorzenione uprzedzenie do sprzętu. Ale opinie inwestorów to tylko wskaźnik podążający. Najlepsi założyciele widzą przyszłość lepiej niż najlepsi inwestorzy, ponieważ to właśnie najlepsi założyciele ją tworzą.

Nie ma żadnej pojedynczej siły napędzającej ten trend. Sprzęt radzi sobie świetnie na stronach crowdfundingowychT1T1 Crowdfunding - finansowanie przedsięwzięć przez społeczności organizujące się wokół danego projektu, zwykle na drodze drobnych, jednorazowych wpłat. Jest to ostatnio bardzo popularny model finansowania eksperymentalnych projektów sprzętowych i software'owych. Patrz także, hasło na Wikipedii. przypis tłumacza. Rozprzestrzenienie się tabletów umożliwia budowanie nowych rzeczy przez nie sterowanych, a nawet włączających je w swój skład. Silniki elektryczne zostały udoskonalone. Wszelkiego rodzaju bezprzewodową łączność można już przyjmować za oczywistą. Arduina, druk 3D, wycinanie laserowe i bardziej dostępne frezowanie CNC czynią sprzęt łatwiejszym do prototypowania. Sprzedawcy detaliczni nie są już tak wąskim gardłem, gdyż klienci coraz częściej kupują on-line.

Jedno pytanie, na które mogę odpowiedzieć to dlaczego sprzęt stał się nagle fajny. Zawsze był fajny. Przedmioty fizyczne są świetne. Po prostu nie były tak świetne jako sposób na zaczęcie szybko rozwijającego się biznesu jak oprogramowanie. Ale ta reguła może nie być trwała. Nie jest nawet taka stara; pochodzi z około 1990 roku. Być może zalety oprogramowania okażą się być chwilowe. Hakerzy kochają budować sprzęt, a klienci kochają go kupować. Jeśli tylko dostarczanie sprzętu będzie choć trochę tak łatwe jak dostarczanie oprogramowania, to zobaczymy o wiele więcej startupów sprzętowych.

Nie byłby to pierwszy raz, kiedy coś było złym pomysłem póki nie przestało nim być. I nie byłby to pierwszy raz, gdy inwestorzy nauczyli się tej lekcji od założycieli.

Więc jeśli chcesz pracować nad sprzętem, nie czuj przed tym zahamowania ze strachu, że inwestorzy będą cię dyskryminować. A w szczególności, nie hamuj się przed aplikowaniem do Y Combinator z pomysłem sprzętowym, gdyż jesteśmy szczególnie zainteresowani startupami sprzętowymi.

Wiemy, że jest miejsce na kolejnego Steve'a Jobsa. Ale z pewnością jest też miejsce na pierwszego <Wstaw Swoje Imię>.

Podziękowania dla: Sam Altman, Trevor Blackwell, David Cann, Sanjay Dastoor, Paul Gerhardt, Cameron Robertson, Harj Taggar, and Garry Tan za czytanie wersji roboczych tego eseju.

Dyskusja

comments powered by Disqus